EN
Coşkunöz Havacılık
 
KUH orta gövde montaj kontratı imzalandı
Mart 25, 2016
Coşkunöz, havacılık sektöründe büyüyor
Coşkunöz Holding şirketlerinden Coşkunöz Savunma ve Havacılık A.Ş., KAI’nin Kore genel maksatlı helikopteri KUH Surion’nun orta gövde montaj projesi için imza attı.
 
Coşkunöz Holding’in 2006 yılında kurulan en genç ve hızlı büyüyen şirketlerinden biri olan Coşkunöz Savunma ve Havacılık, Kore merkezli dünyanın en önemli havacılık kuruluşlarından biri olan KAI firması ile KUH Surion helikopter projesi için Seoul’de Uluslararası Adex Havacılık ve Savunma Fuarı’nda bir araya geldi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı Alt Sistemler Daire Başkanı Bilal Aktaş’ın da teşrif ettiği fuarda, helikopterlerin en kritik parçası olan orta gövde montajı için masaya oturan iki firmanın yetkilileri, 10 yıllık üretim projesi için el sıkışarak kontrat imzaladılar.

Yapılan anlaşma kapsamında 2017 yılı sonunda ilk sevkiyatı yapılacak helikopter gövdesinden 60 adet üretecek olan Coşkunöz Savunma ve Havacılık, aynı zamanda iş ortağı olduğu Türkiye’nin önde gelen havacılık ve uzay sanayii kuruluşlarından TAI firmasından sonra, projenin büyüklüğü ve kullanılan teknoloji bakımından helikopter gövdesi üreten ilk firma olacak.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Coşkunöz Holding CEO’su Emin Ataç, helikopterin uçuş emniyetini doğrudan etkileyen en temel parçasını üretecekleri bu proje ile iki firma arasında başlayan iş birliğinin verimli sonuçlar vereceğine olan inancını belirtti. Böyle önemli bir parçanın üretiminde Coşkunöz Holding’in tercih edilmesinin havacılık alanında yaptıkları yatırımların ve bu konuda artan deneyimlerinin etkili olduğuna değinen Ataç, bu projenin Türkiye’nin havacılık sektöründeki gelişimine sağlayacağı katkı açısından da önemine dikkat çekti. Coşkunöz Holding’in “We shape the future” vizyonu ile bu türden iş ortaklıkları kurmaya devam edeceğinin altını çizen Ataç, hem ülkemize hem de toplumsal gelişime hizmet eden çalışmalarla değer yaratmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Coşkunöz Savunma ve Havacılık Genel Müdürü Mehmet Coşkun ise 2015 yılının ilk aylarında 5 bin metrekare ilave bina ve tezgah kapasitesini arttırma yönündeki yatırımlarını süratle devreye aldıklarını belirterek, Türkiye’nin önemli bir ihtiyacı olan havacılık ve savunma sanayisine yönelik faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürmeye devam edeceklerini aktardı.

Bu Haberin Fotoğrafları

Diğer Haberler